Atlantik
minitransat 

Jeden muž, jedna loď, jeden oceán...

Logo závodu 2007
ico

Transat 6,50

Největší sólové transatlantické závody vznikaly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Jedním z nich byl i Minitransat, který dnes patří k nejextrémnějším regatám vůbec. Startuje ve Francii v La Rochelle u pevnosti Boayard, cíl první etapy je ve Funchalu na ostrově Madeira a celý závod končí v Salvadoru de Bahia v Brazílii. Počet startujících je omezen na 84 lodí, a je dlouhý 4400 námořních mil.

Na závodních speciálech dlouhých jen 6,50 metru si nejlepší začínající sóloví jachtaři měří síly se závodníky zkušenými. Závodu se zúčastnili borci zvučných jmen, jako Bruno Peyron (absolutní světový rekordman v plavbě kolem světa), Michel Desjoyeaux (dnes nejlepší sólový jachtař světa), nebo Ellen MacArthur (držitelka rekordu v sólové plavbě kolem světa). Transat 6,50 je vstupní branou mezi elitu v sólovém jachtingu.

Nevelké jachty letí ve skluzu přes Atlantický oceán. Rychlosti přes 20 uzlů nejsou výjimkou. Chyby se neodpouští, závodní speciály nesnesou chybující jachtaře. Spánku je nedostatek. Průměrně jen 3 hodiny denně, většinou jen ve 20 minutových intervalech. Brzy se dostavuje vyčerpání. Kdo však chce zvítězit, nesmí polevit.

Trasa závodu vede nejprve přes bouřlivý Biskajský záliv, který patří k nejdivočejším mořím v Evropě. Druhou mimořádně obtížnou pasáží jsou tzv. Doldrums, neboli rovníkové tišiny. Oblast ve které je slabý vítr několikrát za den vystřídán prudkými bouřkami. Sem již připlouvají závodníci vyčerpaní dlouhou plavbou s minimem odpočinku. Místo spánku však přichází to nejtěžší, místa, kde je možné mnoho ztratit.

Ti nejlepší nespí téměř vůbec, motivuje je touha po vítězství. Touha po vítězství v závodu, který se dá přirovnat snad jen k překonání nejvyšších horských vrcholů.

Atlantik FT
CK Fischer
Trasa závodu
Captains club

RODOP
Kilcullen Kapital Partners
PortBayt - přeprava lodíSUUNTO FSE ROBLINE – Yacht Sport Starý
GPS centrum PICODAS Praha s.r.o. Honda - BG Technik
E-THERM a.s. QUIKSILVER
Humi outdoor Aigle Actimum
ALU-S.V. O-sails
Nutrend Altumare
Indiana Jerky Galileo Production
Imray  MCU